Co skrývá Liberecký kraj? Hodně zajímavých míst a jedním z nich je právě Hrad (zřícenina) Trosky.
Pojďmě se na toto téma podívat podrobněji.
Zakladatelem Trosek je Čeněk z Vertenberka. První písemná zmínka je z roku 1396, když už byl zakladatel bohužel mrtvý. Někdy je také uváděný s přídomkem jako Čeněk z Trosk.
Podle archeologických nálezů byl hrad založený někdy ve 14. století – výrazně dříve než je v písemných zmínkách.
Počátky hradu jsou celkově matečné. Přestože za zakladatele je onen Čeněk, byl ještě před srmtí svou finančí situací přinucen k prodeji hradu Václavovi IV.
Dalším majitelem se stal Ota III. z Bergova, a to v roce 1399. Poté majetek zůstal v rodině. Vlastníkem se stal syn (Ota mladší z Bergova) a to o 16 let déle – 1415.
Ota mladší z Bergova vyloupil s Janem Městeckým z Opočna Opatovický klášter a během husitských válek patřil hrad k pevné opoře katolíkům. Spolu s dalšími hrady (Kost, Kumburk, Frýdštejn, Bezděz a Ralsko) zprostředkovávaly spojení mezi Čechami a lužickým Šestiměstím.
Samotní husité se pokoušeli o dobytí v letech 1424 a 1428, ale marně.
Kryštof Šof z Helfenburku a jakýsi Švejkar poté zajali Otu mladšího z Bergova a obsadili hrad. Do sporu se zapojilo východočeské a boleslavské vosjko landfrýdu, které však Trosky ani nedaleký Valdštejn nedokázalo dobýt.
Tento spor o hrad trval do roku 1444, kdy byli dobyvatelé Švejkar i Kryštof Šof poražení zhořeleckým a žitavským vojskem.
Hrad tedy opětovně patřil Otovi, který však zanedlouho zemřel a jeho syn, Jan z Bergova, zdědil hrad Trosky.
Syn tento hrad prodal Janu Zajícovi z Hazmburka na Kosti roku 1455 . Ten stál proti Jiřímu z Poděbrad. Matyáš Korvín udělil novému majiteli hradu formální úřad nejvyššího kancléře. To Jiří z Poděbrad nemohl nechat jen tak.
Jan Zajíc připojil k panství i hrad Kost. A Jiří z Poděbrad se vydal za Matyášem Korvínem, kterého chtěl jako vzpurného šlechtice přimět k poslušnosti.
To se však nepovedlo a Jiří z Poděbrad o dva roky později oblehl nejen hrad Kost, ale právě Trosky, Budyni nad Ohří, Hrubou Skálu a Návarov. Dobyl vše kromě Kosti.
Posádka hradu Trosky se vzdala roku 1469 a královské oddíly obsadily toto území.
Jan Zajíc poté prosil krále Jiřího z Poděbrad o odpuštění a navrácení majetku. Ku podivu mu Jiří z Poděbrad vyhověl a po smrti Jana Zajíce obývala Trosky Janova dcera Anežka, která se provdala za Zdeňka ze Šternberka.
Zřícenina se nachází v Libereckém kraji, okres Semily. Leží na katastrálním území obce Troskovice.
Dále se nachází v Chráněné krajinné oblasti Český ráj, a také ve stejnojmenném Geoparku.
Hrad (jeho zřícenina) je pod správou Narodního památkového institutu.
Abychom lépe pochopili, jak se z prosperujícího hradu stala zřícenina, musíme dořešit naši toulku napříč historií.
Jan Zajíc tedy zemřel roku 1495. Zanedlouho bohužel zemřel i jeho syn Mikuláš. hrad tedy přešel do rukou mladšího syna Mikuláše, jehož poručníkem byl Zdeněk Lev z rožmitálu, který Kost i Trosky prodal Janovi ze Šelmberka.
Po smrti Jana se stal majitelem jeho syn Jindřich z Šelmberka, který se ale velmi zadlužil a pro vyrovnání dluhu přenechal Kost I trosky Janovi z Bibrštejna.
Majitelé se zde střídali opravdu hodn – politika, finance a aktuální období měnili chod dějin hradu. Dalším majitelem se stal rod Lobkoviců, který v roce 1559 hrad prodal Jindřichovi ze Smiřic a na Skalách za 6500 kop českých grošů (opravdu vysoká částka).
Rod ze Smiřic na Skalách zde moc nepobýval. Majetek byl časem zkonfiskován a majitelem se roku 1622 stal náš známý Albrecht z Valdštejna. Hrad byl bohužel v roce 1639 dobytý Švédy, kteří hrad neobsadili, ale jen vypálili a vyhnali všechny obyvatele.
Hrad poté začal chátrat. Několik lidí, včetně spisovatele Bohuslava Balbína, se snažilo hrad opravit, ale nepodařilo se. A to už se bavíme o 19. století.
V roce 1925 připadl majetek (hrad Trosky) českému státu. Od té doby se o částečné opravy pokouší mnoho svazů a jedinců, ale zatím se hrad více a více rozpadá.
Hrad byl tedy postavený v gotickém slohu.
Jeho „živé“ období je od 14. století – 17. století, kdy vypálením švědským vojskem jeho sláva upadla do jakéhosi zapomnění.
Současně je tedy tato zřícenina přístupná všem návštěvníkům.
Pojďme se na přístup podívat podrobněji.
Zájemci sem mohou zavítat v návštěvních hodinách od dubna do října (návštěvní hodiny si dohledejte na oficiálních stránkách, protože se mění podle aktuálních podmínek).
K samotnému vrchu vede silnice I/35, což je odbočka ze silnice z Troskovic. Před zříceninou je zřízené parkoviště, na kterém můžete nechat svůj automobil.
Dále je zde cyklotrasa z Turnova, která vede až ke Kosti.
Parkoviště před areálem je východištěm turistických tras. Přímo pod hradem je červeně značená stezka, která se jmenuje Zlatá stezka Českého ráje.
Kromě samotné zříceniny je zde nesčetně dalších památek, či míst, které stojí za návštěvu. Když už výlet, tak pořádný.
Český ráj je nemalé území, které skrývá mnoho hradů a zámků. Jedním z nich je tedy ona zmiňovaná Kost.
Dále se zde nachází zámek Hrubý Rohozec a nebo další rozadající se minulost: Zřícenina skalního hradu Vranov.
Dalším místem může být samotná Mladá Boleslav, kde má město nádherné historické centrum. O víkendech je zde menší provoz, tudíž si lidé mohou dopřát klidnější procházku.
Místo je spousta, velká spousta. Projít celý Český ráj je týdenní výlet. Necháme vás tedy je se smítkem míst, abyste nepřišli o veškerou výletní spontánnost.
Hrad Trosky (nyní už zřícenina) za výlet určitě stojí. Neváhejte tedy. Výletu zdar!
Rychlá orientace v obsahu stránky
PMCstudio.cz
❤ by PMCstudio
Cookie name | Active |
---|