Lázeňské město Bechyně jsou jedny z nejstarších lázní v Čechách, avšak menší. Nachází se nedaleko města Tábor. Jinak se jim také přezdívá Panská lázeň, či Staré lázně.
Objekt je mimo jiné zapsaný jako kulurní památka v Ústředním seznamu nemovitch kulturních památek České republiky.
Pojďme si něco povědět na téma lázeňské město Bechyně.
První dochovaná zmínka sahá až do roku 1324, kdy Oldřich Pluh z Rabštejna, který sloužil u pánů z Hradce a byl podkomořím krále Jana Lucemburského, založil město Bechyni a na břehu řeky Lužnice nechal vybudovat tehdy Panskou lázeň.
Oldřich Pluh z Rabštejna byl velice zámožný díky práci u krále. Mezi jeho majetek patřila právě zmíněná Panská lázeň spolu se zahradou a mlýnem přes řeku.
Poté, v roce 1340, získali Bechyni, i s lázněmi, od krále Štemberkové.
Z roku 1602 je dochovaná veduta (viz foto), na které je vyobrazené město Bechyně. Tento kus umění vytvořil Jan Willenberg.
Roku 1594 získala Bechyně svá městská privilegia, ale nesmělo se dovážet nemístní pivo ani jiné nápoje, jinak by Panská lázeň opětovně patřila knížectví.
1737 se zde objevila proslulá hospoda „Na lázni“, kterou vlastnil nejdříve Josef Bartles z Bechyně, poté jakýsi Matěj Mašek. V průbehu staletí se zde vystřídalo mnoho majitělů.
V létě 1863 vyhořely lázeňské kabiny, které se již neopravily. Na jejich místě se založila zahrada.
V 19. století se v Bechyni soustřeďovala spolková činnost místních hasičů a Sokolů. Sokol zde byl poprvé založený v roce 1893. První společná cvičení se konala ve stodole u Dolních lázní.
Roku 1904 se vlastníkem stal Václav Janko, který zde založil firmu na převinování elektrických strojů a transformátorů a jejich opravu.
Rok 1949 a další střídání majitelů, tentokrát se jím stal Josef Hruška, kterému lázně patřily až do 21. století. Od roku 1993 je zde keramická dílna s prodejnou.
Dolní lázně již však nejsou v této době v provozu.
Obecně jsou to rodinné lázně, které by vás měly okouzlit svým obklopujícím lesoparkem a výbornou dostupností historického centra Bechyně. Právě zde, v centru, naleznete lázeňský resort Bechyně.
Lázeňská budova Olga se stala centrem lázní. Je považována za dominantu tohoto komplexu. Je poměrně nová, ale nabízí mnoho procedur.
Celkově se lázeňská budova specializuje na nemoci pohybového ústrojí (pohyb v bazénu a jiné potřebné pohybové cviky). Dále se soustředí na kožní onemocnění, kdy se využívá dovážených minerálních vod z okolí. A nakonec zde léčí i nemoci nervové soustavy, kdy za pomocí minerálů ve vodách, pomáhají nemocnému zvolnit průběh nemocí.
Důležité je obecně zmínit, že Dolní lázně již nejsou přístupné veřejnosti. Tyto lázeňské budovy jsou nově přistavené, minerální vody z vrtů je tu už pouhé minimum, vše se musí dovážet z jiných lázní.
Místní se této léčebné tradici, i za cenu dovozu potřebného materiálu, věnují z hlediska historického kontextu, který je úzce spjat s lázněmi obecně.
Přímo ve městě Bechyně se nachází spousta hotelů, které nabízí tzv. něco navíc, než jen samotné lázně.
Zde je náš výběr penzionů a stručný popis aktivit v nich, či v jejich blízkosti.
Penzion Černická obora se nachází v Sudoměřicích u Bechyně, nedaleko Českých Budějovic v Jižních Čechách. Je zde 15 dvoulůžkových pokojů moerního stylu s vlastní koupelnou, sprchou, toaletou a vším, co by měl penzion nabízet. Je zde restaurace s terasou. S sebou si mohou majitelé vzít své domácí mazlíčky. Vedle penzionu je golfové hřiště pro nadšence a v nedalekém okolí se nachází tenisový kurt, či bowling pro příjemné trávení odpoledne a večerů. Při domluvě je možnost se zde projet na koni. Turisté si zde často vybírají možnost sjezdu řeky Lužnice na raftech, či kánojích.
Lázně Jupiter Bechyně jsou menším lázeňským zařízením s rodinnou atmosférou. Ubytování je možné si domluvit ve třech budovách – Přemyslovka (přímo v areálu), hotel Drak je nedaleko od hlávní budovy Přemyslovka (150 m) a budova Vlasta (taktéž v areálu). Zde se konají procedury pro postižené různými pohybovými onemocněními. Lidé si zde chválí hlavně velmi klasifikovaný a ochotný personál. Je zde tedy za jisté proklientský přístup a velmi poklidné přírodní prostředí.
Hotel Panská je v samém centru lázeňského města Bechyně. V hotelu je celkem 27 pokojů (nejvíce z nich je dvoulůžkových). Pokoj je moderně vybaven podle potřeb každého člověka – rustikální nábytek, vlastní sociální zařízení, koupelna, sprcha, vana i toaleta. Je zde také dostupný minibar a TV se satelitním příjmem pro poklidné večery.
Zámek Bechyně (Bechyňský zámek) je hrad, který byl přestavěný na zámek. Od roku 1963 je chráněný jako kulturní památka České republiky. Je postavený v renesančním slohu. Místo, kde zámek stojí, je osídlené již od pravěku. Toto potvdila nejedna skupina paleontologů, kteří prozkoumali okolí Tábora a Bechyně.
Synagoga v Bechyni se nachází v Široké ulici. Byla vystavěna v 70. letech 19. století u městských hradeb. Od roku 2006 slouží jako Muzeum turistiky. Na horní ženské galerii lze shlédnout historii židovských obcí v okolí Bechyně.
Bechyňský most Duha (též známý jako Duhový most) je železobetonový, velice unikátní obloukový most přes řeku Lužnici, na okraji města Bechyně.
Bez pochyb se jedná o menší lázně, které jsou jiné, oproti Luhačovicím, či Mariánským Lázním, ale každé lázně mají své specifické kouzlo. Proto stojí za to navštívit jich v životě co nejvíce. Za mě určitě ano!
Rychlá orientace v obsahu stránky
PMCstudio.cz
❤ by PMCstudio
Cookie name | Active |
---|