Uhlí, težba, je to opravdu vše, co okres Karviná skrývá?
Ne, jedna věc vám unikla. Lázně Darkov, to je přesně to, o čem tento článek pojednává. Pojďme se na ně podívat podrobněji!
Vše začalo, když se roku 1776 objevila ložiska uhlí u Karviné, konkrétně na vrchu Čechovice.
Do té doby zde probíhalo vyváření soli. Toto vyváření probíhalo od roku 1268 v lokalitě Sal (sůl), do které atřilo mnoho okolních obcí: Orlová, Vrbice, Záblatí, Chotěbu, osady Poruba a Lazy a Doubrava. Tento proces však zanikl v 18. století pro svoji nedostatečnou rentabilitu.
Baron Larish byl tedy člověk, který zde začal s těžbou uhlí. V roce 1862 se mu chtěl vyrovnat Jiří IV. (baron Bees z Chrostiny) provedením pokusného vrtu na svých pozemcích mezi Stonavou a Darkovem. A právě tímto vrtem narazil na mohutný gejzír mineralizované vody, která měla vysoký obsah Jodu a Bromu. Tento třetihorní pramen se začal nazývat Solanka.
Ta se na počátku svého objevu používala běžně v domácnostech. V roce 1865 použil tuto vodu fryštátský lékař Dr. Anton Fiedler k léčebný účelům. Voda byla ohřívána a poté se v ní koupali pacienti. Tyto procedury probíhaly v dřevěných vanách, které byly k nalezení v zařízení Ráj (dnes je součástí Karviné).
Ve stejném roce byla na katastru obce Darkov postavená budova nesoucí jméno Skleník. Jednao se o prosklenou stavbu ve švýcarském stylu.
Z této doby se zachoval secesní Společenský dům, kde se v zimním obodbí konaly svatby pro bohaté měšťany z Fryštátu.
Lázně Darkov jsou tedy jednou z částí města Karviná. Jedná se o velmi malé lázně.
Počet obyvatel je slabě přes 300, což je velký nepoměr oproti jiným lázním. Například Lázně Běloves mají 1300 obyvatel, to už je samo o sobě málo.
Alespoň se dá městské části přičíst velký klid, který jistě návštěvnici hluboce ocení. Kdo by chtěl odpočívat, či se láznit v chaosu městských zvuků, že?
Dnes se touto vodou léčí onemocnění pohybového aparátu. Darkovská sůl byla rozvážená po celé Evropě a právě tyto moderní lázně byly postavené na počátku 20. století.
Většina z uvedených domů se používá k léčebným účelům do dnešního dne. Přestože historie lázní Darkov není zrovna dlouhá, i přesto je uctihodné, že budovy stále slouží svému účelu.
Pro zajímavost: Přestože teď má oblast Darkova pouhých 300 obyvatel, v roce 1910 (podle listů sčítání obyvatel) měla oblast 2305 obyvatel, z nichž 2261 zde bylo vedeno jako trvalí občané.
Obec byla v této době z devadesáti procent tvořena obyvately, kteří mluvili polsky a pouze tři procenta z celkového počtu česky. Nejvice tu bylo katolíků a dokonce je tu vedena jedna osoba vyznávající jiné náboženstvi.
K modernizaci lázní došlo v 70. letech 20. století, kdy se zde vybudovalo moderní Rehabilitační sanatorium na opačném konci Karviné. Velkou část návštěvníků tvoří i zahraniční zájemci, čímž však význam a tradice darkovských lázní upadli.
320, to je železniční stanice na trati Darkov-Karviná, která se nachází právě v Darkově. Bohužel výpravní budova této zastávky z roku 1963 byla zbořená po roce 2000. Od změny jízdního řádu 2016/2017 je tedy neplatnou stanicí, která jen na svém místě stojí nevyužitá.
Do Darkova se tedy dá dostat autobusem 517 přímo z Karviné. Zastávka se jmenuje Darkov, lázně a funguje nespočet desetiletí. Jinou možnost dopravy by totiž návštěvníci bez motorového vozidla neměli.
Na obrázku vlevo vidíte onen zmíněný Společenský dům, který se používá dodnes.
Lázně Darkov jsou velmi malé, ale jsou součástí historie velkého města – Karviné.
Nám osobně přijde kombinace historické těžby uhlí a lázeňství v jedné oblasti velmi zajímavé, protože v historii není jediná zmínka o formální nesnášenlivosti, či omezování těchto oborů navzájem.
Kam se ale podívat v okolí. Přínáší lázně Darkov blízké perly, které stojí za návštěvu?
Jak jsem již několikrát zmiňoval, nejde jen o lázeňství, ale také o uhlí a jeho těžbu, proto si myslím, že za návštěvu stojí skvosty města Karviná. Jedním z nich je například komplex dolu Darkov ve Stonavě. Otevírací doba se liší každou sezónu, proto vám doporučuji se podívat na internetové stránky na aktuální informace.
Z návštěvu stojí samozřejmě lázeňský park, který se valí kolem budov lázní. Jeho klidná scenérie je pozoruhodná při každém ročním období. Léto přináší příjemné místo pro opalování, či klidné posezení. Jaro rozkvět stromů a květin. Podzim přináší padající listí a zimní lázně Darkov jsou nádhernou, až pohádkovou podívanou.
V okolí lázní se samozřejmě nachází i jiné stavby, a to pamětihodnosti. Kaple, sochy a kostely jako na každém místě s historickou vazbou, či tradicí. Musíte mít na paměti, že místo bylo katolické. Bydlelo zde mnoho polských občanů, což historii místa ovlivnilo, ať se nám to líbí nebo ne.
Samotné město Karviná – restaurace, zábavní parky, centrum města a další a další zajímavá, či zábavní místa, která mohou podnítit vaše nápady na zážitky.
Lázně Darkov jsou tedy menší, ale přesto kouzelné. Pokud budete mít čas a cestu kolem, alespoň se na ně jeďte podívat. Stojí to za to! Výletům zdar!
Rychlá orientace v obsahu stránky
PMCstudio.cz
❤ by PMCstudio
Cookie name | Active |
---|