Slýcháme o nich neustále. Bodejť by ne! Deset neuvěřitelných staveb, které jsou pokryty příběhy našich dějin. Pro nás vyřčená minulost, pro lidi žijící v těch dobách něco monumentálního, až božského – prostě 10 Divů světa. Pojďme si obecně vyjmenovat, o které divy se jedná, kde je najdeme, co je na nich tak zajímavého.
10 Divů světa začneme u pyramid. Podle přeložených dochovaných textů se předpokládá, že tato stavba se budovala přibližně dvacet let. Nachází se nedaleko Káhiry, je to jedna z nevíce navštěvovaných oblastí Afriky. Snad každý chce při cestě do těchto tropických zákoutí vidět tuto stavbu. Patří zcela právem mezi 10 Divů světa.
Pyramidy obecně sloužily jako hrobky velkých panovníků. Výstavba trvala celý život. Na toto téma byla v tomto roce v Národním muzeu výstava Sluneční králové, kde si návštěvníci mohli poslechnout informace přímo od archeologů, kteří se v okolí pohybují.
Předpokládá se, že byla vystavěna v roce 2 560 př.n.l. a je vysoká 146,59 metrů. Po dlouhou dobu to byla nejvyšší stavba světa.
Tyto zahrady údajně tvořily sérii rozlehlých a bohatě dekorovaných zahrad umístěných na více podlažích nad sebou. Nacházet se měly v severní části dnešního Iráku, na břehu řeky Eufrat. Jejich existence nebyla doposud prokázána, protože se dodnes nenašly hmotné důkazy o její existenci. Přesto je velmi rádi vidíme mezi výběrem 10 Divů světa.
Další v řadě účastníků 10 Divů světa
Chrám dal postavit v iónském slohu lýdsky král Kroisos. Efez se nachází v Malé Asii, na jihozápadě dnešního Turecka a ve starověku se těšil velké prosperitě. Chrám byl vskutku impozantní stavbou – byl 112 metrů dlouhý a 52 metrů široký, po jeho obvodu ho podpíralo 125 sloupů vysokých 18 metrů. Zánik chrámu bohužel nastal již po 200 letech jeho existence, v roce 356 př.n.l., kdy ho podpálil muž jménem Herostratus, toužící po slávě za každou cenu.
Měřil více než 12 metrů a umístěn byl v nově postaveném Diově chrámu. Obyvatelé regionu Elidy, organizující i první Olympijské hry, byli soutěživé povahy a na vytvoření sochy najali slavného sochaře Feidia, neboť i v tomto ohledu chtěli překonat Athény, kde už jedno podobné dílo tohoto sochaře stálo.
Hrou osudu se socha dostala z Olympie až do Konstantinopole, kde byla v důsledku požáru zničena v 5. století n.l.
Mauzoleum vzniklo jako hrobka pro krále Mausola II., kterou si nechali spolu s manželkou Aremisiou postavit ještě za svého života. Podrobnější informace nestojí v tomto článku za zmínku, protože byl tento div světa zničen sérií zemětřesení v rozmezí 12. – 15. století.
30 metrů vysoká bronzová socha boha slunce Hélia stála na známém řeckém ostrově přibližně od roku 280 př.n.l. Postavit ji nechali z díků svému patronovi a ochránci poté, jak se jim podařilo odrazit útok a obležení makedonských vojsk vedených Demetriem.
Stavba trvala 12 let, ale už po necelých 65 letech existence socha padla za oběť ničivému zemětřesení. Socha ležela tam, kde spadla až do 11. století, kdy ji rozebrali a, údajně na 900 velbloudech, odvezli arabští dobyvatelé.
Na ostrově Faros byl geniálním projevem inženýrského mistrovství, když odolal několika zemětřesením a zdolalo ho až rozsáhlé krétské (s předpokládanou silou 8 stupňů) v roce 1303.
Jelikož většina divů světa už není možná k pozorování, či z nich zbyly ruiny, dovolíme si nahradit tyto stavby rozhodnutím New7Wonders, jehož účelem bylo vybrat sedm nových, pozorovatelných divů světa.
30 metrů vysoká bronzová socha boha slunce Hélia stála na známém řeckém ostrově přibližně od roku 280 př.n.l. Postavit ji nechali z díků svému patronovi a ochránci poté, jak se jim podařilo odrazit útok a obležení makedonských vojsk vedených Demetriem.
Stavba trvala 12 let, ale už po necelých 65 letech existence socha padla za oběť ničivému zemětřesení. Socha ležela tam, kde spadla až do 11. století, kdy ji rozebrali a, údajně na 900 velbloudech, odvezli arabští dobyvatelé.
Další z řady slavných mauzoleí. Stojí v indickém městě Ágra, ve státě Uttar Pradéš a postavit ho nechal v roce 1631–1648 panovník Šáh Džahán, truchlící za svou zesnulou manželkou jménem Mumatz Mahal. Spojuje v sobě prvky perské a mughalské architektury, v nichž hraje důležitou roli symetrie, hierarchie a geometrické plánování.
Machu Picchu [vyslov: maču pikču] (kečuánsky Machu Pikchu – Starý vrch) jsou ruiny předkolumbovského inckého kultovního města v peruánských Andách. Nacházejí se na horském sedle 400 metrů nad řekou Urubamba v nadmořské výšce 2430 m n. m.,asi 80 km severozápadně od Cuzca. Předpokládá se, že Machu Picchu nechal postavit Pachacútec Yupanqui (1438 ) Město bylo později opuštěno. Ruiny objevil 24. července 1911 americký archeolog z Yaleovy univerzity Hiram Bingham V roce 1983 bylo zařazeno na seznam světového dědictví UNESCO. Dne 7. července 2007 bylo Machu Picchu zařazeno mezi nových sedm divů světa.
Rychlá orientace v obsahu stránky
PMCstudio.cz
❤ by PMCstudio
Cookie name | Active |
---|