Dávné doby tohoto města. Co zde bylo? Spousta bažin. Člověk by řekl, že to bylo pusté místo.
V osadě Teplá (viz foto) založil v roce 1197 šlechtic Hroznata premonstrátský klášter, pod jehož správu patřilo i území dnešních Mariánských Lázní. Slaný pramen byl objeven právě mnichy, kteří se snažili odpařováním získávat sůl. Ta byla poté využívána jako projímadlo.
Příběhy lidí se šíří nejrychlejší cestou, a tak se k prameni dostavila velká skupina nemocných, díky kterým se nechal pramen vyčistit, ale první pokusy o vybudování lázní byly marné.
Prvním, kdo se k tématu pramenů vrátil byla až císařovna Marie Terezie, která nechala vodu zanalyzovat. Zde se objevuje první použití spojení Mariánské Lázně.
V roce 1779 se o založení lázní zasloužil klášterní lékař Johann Josef Nehr. Ten zkusil lázeňské procedury na samotném opatovi, který zjistil, že voda pomáhá s trávením, chutí k jídlu a lepším spánkem. Klášter však musel získat mnoho povolení, což nebyla jednoduchá cesta.
K výstavbě lázeňské budovy došlo až roku 1786.
V roce 1812 získalo město Mariánské Lázně svou samostatnost a v roce 1818 status lázeňského města. Název města byl odvozen od první lázeňské budovy postavené u Mariina pramene, který byl kvůli zápachu nazýván Smradlavý.
Dalšího rozvoje se lázeňské město dočkalo v 19. století, kdy s výstavbou domů a budov začal opat Karel Kašpar Reitenberger.
Jedním ze známých umělců, který lázně pravidelně navštěvoval, byl Johann Wolfgang Goethe. Líbila se mu zdejší příroda a obecně životní podmínky. Doporučoval lékařům, kteří zde praktikovali, používat moderní léčebné metody. Dále Mariánské Lázně navštívil například skladatel Richard Wagner, či britský panovník Eduard VII. (viz foto)
V období první světové války se rozvoj lázní pozastavil. Poté, v období Československa, se do lázní začali vracet hosté. Nastal problém s kapacitou ubytování a do toho se vrátila světová válka, tentokrát druhá. Z Mariánských Lázní se stalo chátrající město, jelikož zde nebyl přísun potřebných financí k udržování staveb.
Budovy se začaly revitalizovat ve velkém až v roce 1989.
Druhé největší město Čech? Samozřejmě, že jsou to Mariánské Lázně ležící v blízkosti západočeského města Chebu.
Pojďme se podívat na toto město podroběněji.
Jižně od CHKO Slavkovský les. Tam leží Mariánské Lázně, kde od severu k jihu protéká Úšovický potok, který je v regulovaném korytu. Z východu přitéká Pstruží potok.
Obecně je zde lepší vzduch díky bohaté mikrofloře. Kvůli vyšší nadmořské výšce je zde celoročně větší počet srážek, což ale návštěvníky nijak neodrazuje.
Pro milovníky zahrádkářství: Ke zdejším normálně se vyskytujícím rostlinám patří podběl léčivy, plicník lékařský, vřesovec pleťový a například lýkovec jedovatý.
Při procházce parkem mezi prameny určitě nepřehlédnete obrázkové popisy stromů a rostlin, které jsou podél cest. Je to podle nás výborné prostředí pro učení dětí o flóře.
V Mariánských Lázních vyvěrá 100 pramenů, ze kterých se pouze 53 prakticky využívá. K pitným kúrám se používá šest těchto hlavních pramenů:
Křížový pramen je nejstarší a nejvíce využívaný pramen v lokalitě Mariánských Lázní. Díky přítomnosti síranů má na člověka jeho voda projímavý účinek.
Rudolfův pramen má protizánětlivé a močopudné účinky. Podle zákona je definovaný lázeňským zákonem 164/2001 Sb. vyvěrající v Mariánských lázních jako přírodní železnatá kyselka s diuretickými účinky (tzn., že pomáhá s vylučováním).
Karolinin pramen má vyšší obsah hořčíku, a proto se používá při různých urologických onemocněních a léčbě ledvinových kamenů.
Lesní pramen je chráněný jako kulturní památka České republiky. Návštěvnící říkají, že chutově je odlišný od jiných zde přítomných pramenů. Dříve ho lidé dochucovali citronovou šťávou, či syrovátkou.
Ambrožův pramen (Ambrožovy prameny) má v Mariánských Lázních tři vývěry. Je známý svým vysokým obsahem železa.
Mariin pramen není tak úplně klasickým pramenem. Je zde jen vývěr plynu oxidu uhličitého, ale je známý tím, že Mariánské Lázně kvůli němu dostaly svůj název, který používáme dodnes.
Ferdinandův pramen je vhodný pro léčbu nemocí zažívacího ústrojí, či metabolismu. Je podobného stáří jako pramen Křížový.
Je zde jedna hlavní kolonáda, poté je zde kolonáda Ferdinandova pramene. U klasické modernizované kolonády je spousta restaurací, které pobízejí k příjemnému posezení na kraji tohoto úžasného města. K ubytování je zde mnoho dostupných hotelů a penzionů, jak ve městě, tak mimo něj.
Každý večer, zde u hlavní kolonády, v určité denní hodině hraje hudba z Křižíkovy fontány. Časy se mění podle počasí a jiných ovlivňujících faktorů, proto je potřeba se na aktualizované časy podívat na oficiální web Mariánských Lázní.
Je zde také muzeum, ve kterém se návštěvníci mohou podívat na různé výstavy. Dále mnoho kostelů nejrůznějších slohů a celé město má velice přehledné popisky, kde co můžete najít.
Pokud máte rádi klidné prostředí, Mariánské Lázně jsou pro vás perfektní možností!
Rychlá orientace v obsahu stránky
PMCstudio.cz
❤ by PMCstudio
Cookie name | Active |
---|