Lázně Jáchymov jsou v jádru jiné. Jsou vedené jako léčebné zařízení, které je zároveň akciovou společností, což znamená jiný druh hospodaření s penězi a kapitál pro změny v prostorách, než jsou klasické, soukromě vlastněné lázně. Oproti lázním Karlovy Vary je Jáchymov svým způsobem protipól.
Pokud jde o historii samotných lázní, tak ta je velmi krátka. Jáchymovské lázně se začaly stavět roku 1906. Lázeňská budova pozastavovala fukční provoz lázní, protože byla uvedená do provozu až roku 1911.
Ironií této Lázeňské budovy je fakt, že hned vedle byla fabrika na uranové barvy, což moc nesedí k léčebným účelům a spokojenosti široké veřejnosti. I přesto byly do této budovy svedené prameny (Štěpovy) z dolu Werner a lidé mohli používat jejich vodu k pitným kúrám.
Lázně byli ve svých začátcích velmi navštěvované. Lázním nestačily kapacity pro ubytování hostů, a proto se do hry o rošíření těchto lázní zapojila akciová společnost v čele s hrabětem Silvou-Taroucou. V roce 1910 tedy došlo k rozšiřování podle plánů Gustava von Flesch-Brunningena v podobě hotelu. Tato nová budova stojí na místě zvaném Ameisenhugel, což v překladu znamená „Na Železném vršku“. To byl zájezdní hostinec, který bohužel vyšel z provozu.
V okolí je dodnes zachovalý můstek říšské silnice. Vedle něj byla tzv. Boží muka s letopočtem roku 1731, která se přesunula do budovy městského muzea a lidé je tak mohou navštěvovat v podobě historického výstavního kousku.
Teď si něco povíme o hotelu Radium-Palác, který je nedaleko zmíněného můstku. Tato budova je dodnes v provozu a je používaná jako lázeňská budova při nedostatku ubytovacích kapacit, což je pro chráněnou budovu nezvyklé. Tento hotel stál s celkovou výstavbou 13 milionů rakouských korun. Byl moderně vybavený a na svou dobu nazývaný jako pokrokový svými vymoženostmi. Patřil k deseti nejluxusnějším hotelům v celé Evropě. Tekla zde teplá i studená voda, byl zde telefon a různé elektronické vychytávky pro přivolání hotelového personálu. K významným návštěvníkům patřili například: Spisovatel Alois Jirásek, redaktor Eduard Bass, varon Rothschild a Max Švabinský. V období první světové války byl hotel Radium-Palác uzavřen.
Pro zajímavost: Tomáš Garrigue Masaryk zde oslavil své osmdesáté narozeniny.
Později se z místa stala právě chráněná oblast, která se využívá ve výjimečných případech i v dnešní době.
Úplná výstavba lázní skončila v roce 1992, kdy se otevřelo velmi komplexní sanatorium Curie. V celých lázních je tedy v dnešní době 1100 dostupných lůžek. A právě v roce dokončení získaly lázně díky vlastnické struktuře svůj základ pro akciovou společnost.
Největším jáchymovským bohatstvím je radium a radonová voda, která se získává v dole Svornost, ve kterém jsou tři zdrojové prameny – Běhounek, Curie a C-1 (Curie, Evangelista a Becquerel).
Jedním nezmíněným pramenem je pramen Agricola, jehož voda je opravdu plná radonu.
Hodnota činí 20 kBq/l. To je čtyříkrát více než u pramene Curie, který vydá na 5 kBq/l. Pramen Agricola vydá na 10 litrů za minutu, což je velmi málo, proto je také voda velmi cenná.
Odkud se všechna radonová voda bere? Z dolu Svornost, který je téměr stejně starý jako město Jáchymov. Tento rok založení sahá do roku 1518 a svůj současný název si nese důl Svornost od roku 1530. Pravděpodobně se na tomto místě díváme na jeden z nejstarších dolů v celé Evropě, což mně osobně přijde velmi zajímavé.
V 16. století byl důl používaný pro těžbu stříbra. Až od poloviny 19. století se stal hlavním těženým prvkem nerost smolinec (uranová ruda). Největším rozmachem pro těžbu uranu se stalo období v letech 1945-1962, ale poté zásoby smolince došly a těžba se musela pozastavit.
V té době se zjistilo, že v podzemí jsou zastižené půdní vody, které poukazovaly na vysoký obsah radonu, který působí na léčení nejrůznějších nemocí a poranění. V roce 1906 se tedy založily první radonové lázně, konkrétně v domě 282, kde byly dvě vany. Voda přiváželi koně nebo nosili lidé přímo v tzv. putnách. Poté se začala voda vozit pomocí kabin, které byly v uranové továrně.
Kapacita se stala velmi nízkou již na počátku těchto lázeňských začátků, a proto došlo k pokusu o prohloubení dolu Svornost z 12. na 14. patro, který byl úspěšný. Po zaplavení těchto pater se začala voda ve velkém čerpat a k odvodnění prostoru došlo velmi rychle. Přišla krize, kterou zažehnala až právě finanční podpora akciových investorů, kteří nechali zrekonstruovat a vybudovat základní technické objekty pro jímání a čerpání vody z uvedeného pramene.
Lázně Jáchymov se specializují na choroby pohybového aparátu, které nejsou příjemné v žádném věku. Dalším druhem léčby je tzv. látková výměna, kdy dochází k napravení vnitřních procesů vstřebávání živin a látek potřebných ke správnému chodu lidského těla jako celku.
Pohybová onemocnění – Dna, různé záněty kloubů, Bechtěrevova choroba a degenerativní onemocnění kloubů.
Nervová onemocnění – Revmatická onemocnění, záněty nervů po infekcích a poruchy periferního nervstva.
Cévní onemocnění – Ateroskleróza velkých cév, Raynaudova choroba, cévní křeče
Lázně Jáchymov jsou jedny z modernějších a tzv. méně upjatých lázní, stejně jako jsou například lázně ve městě Hodonín.
Jsou středobodem dění stejně jako jiné lázně, které byste měli zvážit k návštěvě. Nejmladší lázně, což něco znamená a historie dolu Svornost určitě stojí za bližší prozkoumání. Hurá na výlet!
Rychlá orientace v obsahu stránky
PMCstudio.cz
❤ by PMCstudio
Cookie name | Active |
---|