Staň se svou lepší verzí!
Člověk denně zažívá nejrůznější situace. Je pro něj až skoro povinností si nastavit určité rutiny, aby měl den, konkrétně svůj čas a rozhodnutí, pod kontrolou.
Jenže mezi zdravou rutinou a sebezničujícím stereotypem je velký rozdíl. Pojďme se na toto téma podívat a zamyslet se nad ním.
Dojmy a pojmy
Podle mě je hlavní výhodou rutiny její zdravá povaha. Myšleno tak, že při určitých nastavených rutinách se člověk posouvá dál, zatímco u stereotypů tomu tak není.
Rutiny jsou velmi běžným způsobem zvládnutí našeho života. je důležité mít den rozvržený, nějakým způsobem disciplinovaný, aby nás toho co nejméně překvapilo, což s naší psychikou dost zamává (mluvíme o nepřipravenosti). Lidé mají totiž obecně rádi kontrolu, ať už to přiznají, či ne.
Mezi zdravé rutiny patří například cvičení, kterým udržujeme naši psychiku, fyzickou kondici a obecně tím vidíme nějaký posun, který poté mění náš styl komunikace (viz jiný článek) a obecně naši interakci s okolním světem.
Mezi další užitečné rutiny určitě patří čtení nebo časově fixovaný jídelníček, avšak s pestrou stravou.
Jak jsem psal, je důležité myslet na to, že i ze zdravé rutiny se může stát nepříjemná smyčka všeho kolem vás.
Stereotyp je zpočátku možná rutinou, to záleží na nastavení našeho myšlenkového setu.
Po čase se ale stane, že vnímáme naše dny jako utrpení – nekonečné cykly stále se opakujících věcí, konverzací a obecně událostí, což člověku, který si toho všímá, velmi ublíží a vnitřně ho to užírá.
Jako lidé máme určité sociální povinnosti, finanční závazky, proto není tak jednoduché stereotyp narušit, jinak by nám to mohlo zkazit celý život.
Není to určitě jednoduché, ale buď vás sežere sám stereotyp a vy ze života nebudete mít správný požitek nebo se začnete krok po kroku stavět na nohy, rozhlížet po možnostech, zbavíte se strachu ze změny a uděláte krok ku předu.
Je to volba člověka – moje i vaše. Pokud vám život vyhovuje (i se stereotypy), nemusíte přeci nic měnit. Možná je samotným stereotypem myšlenka o sterotypu, kdo ví.
Abyste žili, musíte věci prožít!
Ráno vstanu, najím se, obleču, jdu do práce. Potom skončím, jdu si nakoupit, doma uvařím, něco málo přečtu nebo se podívám na televizi, jdu spát a ráno znovu. Kdo jsem?
Jsem stereotyp většiny z nás a při tom lze věci dělat nejrůznějšími pestrými způsoby.
Není to jen o tom vstát, ale jak vstaneme.
Chápu, že lidé milují odpočinek, ale ranní zacvičení je pro tělo jedna z nejlepších věcí. Udělat si pestrou snídani také stojí za to.
Většina z nás se ale po určitém čase zasekne v koloběhu, který zpočátku působil jako krásná rutina, ale časem je to zákeřný lenivý zlozvyk, který nás udržuje neaktivní. Náš mozek potřebuje změnu, aktivní činnost, u které opětovně musíme zapojit analytické a kritické myšlení.
Zbytek je samozřejmě na vás, stejně jako všechno, ale pokud máte v hlavě brouka, vyžeňte ho správným činem.
Nejhorší na stereotypu je tzv. automatizace, konkrétně tomu říkám zlozvyk.
Jak jsem již zmiňoval, tak dlouho něco opakujete, až se vám to v hlavě uloží jako program, který jede na způsob autopilota, nic konkrétního vám to nepřináší, protože ta činnost v sobě nic nového mít ani nemůže.
Stačí zkoušet nové věci – čistěte si zuby druhou rukou, jezte úplně nová jídla, zkuste po ránu aktivitu, kterou jste nedělali, a mnohem více.
Člověk totiž zakope svou kreativitu a radost ze života pod roušku povinností – finance, rodina, škola. Sám potom zapomíná na svůj mozek, svoje vnímání a sebeuvědomění.
Dělejte nové věci, aby váš mozek stále aktivně fungoval.
Na závěr
Samozřejmě o stereotypu bychom se mohli bavit dny a noci. Každý máme jiné návyky, jiné rozdělení stereotypu a rutiny, jiné vnímání těchto věcí. Někdo dokonce může říct, že je mu to ukradené. Měli bychom toužit po změně, po vývinu, vzestupu a nejsem jediný člověk, který vám řekne, že na vrchol pomocí stereotypů nedojdete.
Rychlá orientace v obsahu stránky
PMCstudio.cz
❤ by PMCstudio
Cookie name | Active |
---|