Které lázně leží nedaleko města Pardubice? Ano, lázně Bohdaneč.
V tomto článku se budeme soustředit na jejich historii, která se dotýká až Přemysla Otakara II., to je podle nás uctihodná doba.
Pojďme se na ně podívat podrobně!
Voják Stiron začíná příběh těchto lázní tím, že mu byla připsána villa Bohdanitz samotným Přemyslem Otakarem II. v roce 1264.
Osada jako taková vznikla podle písemných zdrojů o něco dříve. Jméno Bohdaneč se podle písemných zdrojů připisuje někomu, kdo nesl jméno Bohdan.
Poté dochází k jistému historickému sporu, který s lázněmi souvisí. Roku 1343 se zde odehrál spor mezi jakýmsi občanem Křížem a farářem, kteří svou nešikovností rozbili oltářní desku. Nikdo vlastně neví, co jejich poškození, či spor změnilo, ale tento příběh se zde tradičně vypráví jako nesdílná součást historie lázní Bohdaneč.
Poté, ještě ve 14. století patřil Bohdaneč pánům z Cimburka. V letech 1366-1421 měli však podací právo ke kostelu mniši z benediktinského kláštera v Opatovicích nad Labem, avšak ti odešli do exilu ve Slzeské Středě (polské město).
V roce 1436 získal Bohdaneš i s klášterními statky císař Zikmund a dal je do zástavy.
Až v roce 1491 odkoupil panství Vilém II. z Pernštejna.
Toto panství koupil za 33 tisíce kop grošů pražských. Vláda Viléma II. znamenala pro Bohdaneč dobu největšího rozkvětu ve všech směrech.
Došlo ke zlepšení obchodu, město dostalo různá privilegia a stoupla celkově řemeslná výroba. Nejdůležitější složkou toho všeho byl Vilémův nápad pro založení rybničního hospodářství, jehož střediskem byl právě Bohdaneč. Dodnes je z nich 44 funkčních a zachovaných.
Bohdaneč je obecně město 10 km od Pardubic ve stejnojmenném kraji.
Jak už víme, historie města sahá do 14. století.
Město má 3500 obyvatel, což je pro představu skoro čtyřnásobek obyvatel ve městě Běloves, kde jsou jedny z dalších lázní.
Jan Veselý, nájemce rybničního hospodářství, přinesl na konci 19. století městu nevýdanou změnu v podobě slatinných lázní.
Zkušební provoz byl spuštěný roku 1897 a v prvním roce využilo služeb 70 pacientů.
Pro další vývoj lázeňství ve městě Bohdaneč se stal významným rok 1908, kdy mezi obcemi Bohdaneč a Pardubice vznikla první česká pravidelná veřejná doprava autobusu (autobus Laurin & Klement). Tento autobus byl majetkem právě zakladatele lázní Jana Veselého.
V této době došlo k rozšíření lázeňského komplexu. Byla to nejen možnost zvětšit celý komplex, ale mnoho lidí zde mohlo uplatnit své řemeslo v podobě práce. Díky celkové práci nabily lázně své popularity.
V dnešní době se zde provádějí slatinné léčby, elektroléčby, tělocvičné prvky pro zlepšení pohybového aparátu, masáže, inhalace a mnoho dalších procedur. Za rok se zde podle statistik vystřídá až 7000 pacientů.
Statu lázní získal Bohdaneč až v roce 1963 a oficální změna názvu na Lázně Bohdaneč byla uznaná za platnou v roce 1980 (1. března).
Sport – ve 30. letech minulého století se zde každoročně konaly automobilové a motocyklové závody, kterým se od roku 1935 přezdívalo Bohdanečký okruh.
Pověsti – V roce 1603 zde byl odléván zvon pro kostel sv. Máří Magdalény. V tu dobu zde zrovna konaly pouť řeholnice, které údajně do roztavené zvonoviny hodily pár zlatých dukátů, aby prý zvon zněl lahodněji.
Znak – Jedna verze vzniku znaku je z dob, kdy vojáci z Bohdanče táhli na italské vojsko a při překročení milánských hradeb obdrželi znak od knížete Vladislava II. jako odměnu za statečnost. Avšak se ví, že se jedná jen o příběh.
Místo je rodištěm tří méně známých osobností. Jednou z nich je Josef Jaroslav Langer, který se ve svém životě proslavil jako básník v lehce romantickém slohu.
Další osobou byl Theodor Tomášek, který byl v této oblasti slavným českým hudebníkem a dirigentem.
Poslední osobností, kterou si uvedeme byl Jan Košťál, který byl spíše technickým typem člověka. Byl zakladatelem oboru spalovacího motorů v naší zemi a zároveň byl profesorem teorie na ČVUT v Praze. V letech 1948-1949 byl rektorem této univerzity a byl poslední demokraticky zvolený rektor před únorovým komunistickým pučem.
Pokud někdo máte rádi klid na rybníku, je určitě jednou z logických možností vzít svou povolenku, vybavení na chytání ryb a někam si jet zachytat.
Dále jsou v okolí možné výlety horkovzdušným balonem, které za hezkého teplého dne určitě také stojí za zážitek. Pokud se tedy nebojíte výšek.
V okolí Pardubic je dále Muzeum perníku, kde si můžete zakoupit určité druhy. V některých dnech jsou zde pro děti i akce, kdy se mohou vaše ratolesti zapojit do pečení.
Dále je zde zámek Choltice, který se pyšní svými honosnými barokními tvary. Musíte se však na internetové stránky podívat na otevírací dobu, která se v průběhu každo sezony mění.
Poté je zde naučná stezka přírodní a tzv. galaktická a planetární stezka, kde se děti při procházce přírodou mohou dozvědět zajímavé informace o planetách, sluneční soustavě a planetě Zemi, či Slunci.
Podle nás stojí Lázně Bohdaneč za pokus. Nadhérné okolí by mělo lákat každého. Tak hurá na výlet!
Rychlá orientace v obsahu stránky
PMCstudio.cz
❤ by PMCstudio
Cookie name | Active |
---|