Pozorujte svět kolem sebe!
Každý z nás už nejspíš zažil euforii při vyšším výdělku nebo naopak pocit beznaděje, když jsme měli vysoké výdaje, či finanční ztráty.
Otázkou tedy je, proč na nás peníze působí tak silně? Co v nás jim příkládá tak velkou nutnost a hodnotu?
Nejde ani tak o naše rozhodnutí. Je to společnost, která z nás udělala konzumenty, kteří jsou na penězích svým zůsobem zavislí a všechno v životě tak nějak směřujeme k jejich zisku.
Pojďme se tedy společně podívat na Psychologii a peníze.
Svět financí a naše vnímání
Jedná se o formu emocionální záležitosti v kombinaci s fyziologickými potřebami a částečnou manipulací.
Manipulace je jasná – Všude kolem nás je zboží, které je na dosah ruky, máme jakýsi vnitřní pohon za výdělkem, abychom si mohli dopřát uričtý komfort.
Emocionální záležitosti jsem vysvětlil v úvodním odstavci – odráží se na našich emocích, jak jsme na tom finančně.
Fyziologické potřeby souvisí s tématem Maslowovy pyramidy potřeb, která pojednává o základních lidských potřebách, které musíme naplnit, abychom došli k seberealizaci, která má zapříčinit pocit úspěšného života.
Musíme mít jídlo a pití, bydlení, sounáležitost, rodinu a lásku a poté dojdeme k něčemu, co nás vnitřně naplní. Může se jednat o koupi karavanu, či založení vlastní firmy. Vše je velice subjektivní.
Bohužel i k základům této pyramidy potřebujeme peníze, protože všechno něco stojí.
A přestože máme všechno v tomto článku, někteří lidé k seberealizaci ani nedojdou.
Jako lidé máme totiž problém s rozptýlením, které kolem sebe máme. Než abychom peníze šetřili, začneme fungovat konzumně – myšleno tak, že si koupíme nový kus oblečení, který ani nepotřebujeme, jdeme do restaurace nebo v pátek s přáteli do hospody.
Všechno tohle nám brání k tomu, abychom došli co nejdříve k seberealizaci.
Někdo by mohl říct, že po tom netouží všichni. Někteří lidé přeci rádi žijí spontánně. To je očividná pravda, ale každý máme nějaké cíle.
Pro někoho může být finanční seberealizace cestování – nabírání zkušeností, nasávání kultur. Pro jiného to může být otevření firmy, kterou bude od začátku budovat.
Jsou samozřejmě spousty možností, ale peníze ovlivňují naše rozhodování, proto se článek jmenuje Psychologie a peníze.
Za pravým důvodem je někdy víc než jen informace.
...či být švorc
Pokud se jedná o základní školy, je otázka hospodaření s penězi skoro zbytečná. Sami učitelé totiž neví, jak si své finance rozvrhnout, proto logicky nepředají základy svým žákům. Střední školy se odvíjí od toho, zda dotyčný studuje obor ekonomiky nebo například všeobecné gymnázium.
Samozřejmě neviním učitele a profesory, že své studenty nepřipraví na praktické věci do života. V osnovách není moc prostoru pro realizaci vlastních studijních myšlenek, a jak jsem již zmínil, někteří pedagogové stále sami neumí hospodařit s penězmi, tudíž nemohou předat moc zkušeností dále.
Dluhy jsou nesdílnou částí našich životů. Kde tedy vězí chyba? Obecně bych si troufl říct v celkovém školství.
Je to dejme tomu naschvál.
Bariéra mezi člověkem a pravdivou informací je výhodná pro instituce jako jsou například banky, které žijí z půjček. Kdyby člověk znal slovo investice, nejspíš si nikdy nepůjčí.
Kdyby se učilo o diverzifikaci peněz – akcie, kryptoměny, investice do zlata, či nemovitostí, vypadal by svět jinak. Byli bychom totiž více nezávislí.
Ale tato neinformovanost tvoří koridory lidí, kteří nevědí, tudíž podlehnou tomu, co působí nejvíce důveryhodně.
Možná mě budete považovat za blázna, kdo ví.
Samozřejmě to není jednoduché. Čím mladší člověk je, tím má zpravidla menší zájem o to se ještě po škole něco učit. Chce si užívat zábavy, klidu, obecně onoho rozptýlení, o kterém jsem psal o něco výš.
A čím je člověk a naopak starší, tím více povinností má a po práci si raději odpočine u oblíbeného sierálu, či filmu, než aby vzal knihu o investování nebo si pročetl, jaké společnosti výhodně prodávají zlato (příklad).
Řekl bych, že dobrým základem pro pochopení Psychologie a peněz bude učení. V dnešní době už máme příjemnější způsoby, než čtení účetních knih. Máme zde podcasty, různorodá videa na YouTube, a samozřejmě články jako je tento.
Člověk jen musí najít dávku motivace, či určité pocitu rizika, aby začal jednat produktivně.
Na toto téma není pozdě v žádném věku, to si pamatujte. Investovat můžete v jakémkli věku, to samé platí o učení.
Poslední halíř článku
Důležité je nepodlehnout každému vnějšímu vlivu. Člověk by měl umět zůstat v klidu i v nejvíce kritických chvílích.
Dále bychom si měli všímat šancí, kterých je jen pramálo za celý život. Abyste totiž něco dokázali, musíte výlezt z komfortní zóny, obecně začít jednat, a to s hlavou vzhůru.
Pamatujte: Vy na to máte!
Rychlá orientace v obsahu stránky
PMCstudio.cz
❤ by PMCstudio
Cookie name | Active |
---|