Co skrývá okres Český Krumlov? Ano, přesně tak, je to hrad Rožmberk, který se nachází v obci Rožmberk nad Vltavou.
V tomto článku si povíme zajímavosti o historii hradu a jiné informace, které vás, doufejme, přesvědčí k výletu do Jižních Čech.
Pojďme se na toto téma vrhnout po hlavě!
Za zakladatele hradu se považuje Vok z Rožmberka, který podle prvních písemných zmínek nese právě rožmberský přídomek v roce 1250.
O devět let později (1259) se rožmberské panství výrazně zmenšilo, protože právě Vok daroval část majetku vyšebrodskému klášteru.
Jindřich I. z Rožmberka zdědil hrad po svém otci v roce 1262 a zůstal jeho sídlem až do roku 1302, kdy zdědil celý Český Krumlov a udělal z něj rodové sídlo.
Hrad Rožmberk tedy nebyl hlavním sídlem, ale to neznamená, že o něj nebylo řádně postaráno. Hrad se neustále rozšiřoval a udržoval. Bohužel Jindřich I. z Rožmberka zemřel roku 1310.
Po jeho smrti se stal hlavou rodiny Petr I. z Rožmberka, který upřímně nebyl nijak historicky významnou osobností (tedy, co se alespoň hradu týče).
Hrad Rožmberk a další místa (Třeboň, Poděhusy, Bavorov a další statky) po něm zdědili čtyři synové – Petr II., Jošt I., Jan I. a Oldřich I..
Nejdelší dobu z nich žil Oldřich I., jehož syn Jindřich III. z Rožmberka zdědil hrad roku 1390.
Zde se dostáváme k mysteriózní Bílé paní, která podle údajných příběhů strašila na hradech a zámcích. Pokud jde totiž o hrad Rožmberk, musíme si zmínit dceru Oldřicha II. z Rožmberka, zvanou Perchta z Rožmberka. Tato žena prý na hradě straší a její duše zde přebývá navždy.
Hrad Rožmberk se tedy nachází v Jihočeském kraji, okresu Český Krumlov, v obci Rožmberk nad Vltavou.
Sloužil rodu, který nese stejný přídomek – Rožmberkové. Ve stejném kraji leží například zámek Orlík.
V tomto století se z Rožmberka stalo jakési válečné vězení, protože právě Oldřich II. zde držel hromadu svých zajatců z období husitských válek.
Problémem však byly peníze. Výdaje při válce přesáhly ekonomický balanc rodu. Oldřich II. si musel půjčit od Reinprechta z Walsee, ale tento dluh nebyl schopný splácet. Město, církevní klenoty a hrad Rožmberk dal Oldřich II. zastavit.
Poté přišlo mocenské období, kdy se na hradě střídali nejrůznější purkrabí. Až roku 1425 se tento post na nějaký čas ustálil a stal se jím Jan z Mezipotočí.
Až v roce 1456 vyplatili synové Jan II., Jindřich IV. a Jošt II. hrad ze zástavy. Nejstarší syn Jindřich se tedy stal vladařem rožmberského domu, ale roku 1457 zemřel. Na jeho místo tedy přišel Jan II. z Rožmberka (bratr).
Poté přichází mocenské boje Jiřího z Poděbrad s českou šlechtou. To samozřejmě zasáhlo nejen hrad Rožmberk, ale také hrad Kost, či Trosky, které jsou v Čechách úplně jinde.
Došlo k menším válečným sporům mezi Janem II. a Zdeňkem ze Šternberka, ale vše vyústilo v zajetí hradu zradou, které bylo vykoupené Janem II. finančně zpět. Hrad tedy zůstal rodu.
Jan II. zemřel roku 1472 a hrad zdědil teprve šestnáctiletý syn Jindřich V. z Rožmberka, jehož poručníkem a rádcem se stal Bohuslav ze Švamberka. V této generační linii dochází k podobnému scénáři jako u Jana II. Hrad dobyli dva nepodstatní kriminálníci tehdejší doby, ale hrad
Jak to tak bývá, hrady a zámky prochází v průběhu historie určitými přestavbami a celkovými změnami. Hrad Rožmberk nebyl výjimkou.
Ve svém raném počátku ke změnám nedocházelo, protože se jednalo o válečných konfliktech a finančních problémech majitelů.
V 19. století došlo k rozsáhlým změnám. Architekrura hradu byla ovlivněná renesančním slohem a později také stylem anglické novogotiky.
Tyto změny vyústily ve zpřístupění veřejnosti (viz další odstavec) v podobě muzea.
Hrad Rožmberk tedy pochází z 13. století. Hrad je složený ze dvou samostatných částí, kterým se říká Dolní hrad a ku podivu Horní hrad.
Z Horního hradu se zachovala pouze kamenná hláska, cožje zjednodušeně jakýsi opevněný posed. Jak už sám název napovídá, z tohoto místa se hlásilo blížící se nebezpečí. Tato rožmberská hláska (zjednodušeně věž) se jmenuje Jakobínka.
Celkově horní část byla později uznaná jako šlechtické sídlo rodů, které zde pobývaly.
Poslední majitelé v 19. století – tzv. Buquoyové přeměnili hrad v romantické muzeum, které bylo přístupné široké veřejnosti. Dnes tento interiér doplňují cenné obrazy, zbraně, nábytek, porcelán a sklo.
V Rožmberské síni se nachází portét Perchty z Rožmberka alias Bílé paní, která se podle pověstí na hradě zjevuje.
Sám jsem měl možnost navštívit hrad Rožmberk čirou náhodou, když jsem byl dítě.
Nejlepší možnou aktivitou v okolí je sjezd řeky Vltavy. Nedaleko hradu jsme měli náš kemp, ve kterém bylo potřebné občerstvení a nocleh.
K hradu jsme se dostali v pozdních hodinách, konkrétně v létě, a musím uznat, že atmosféra v blízkosti Rožmberka byla až pohádková.
Hrad je na slabě vyvýšeném kopci, který umožňuje hezký výhled (samozřejmě pořízení kvalitních fotografií).
Kolem hradu je příjemná příroda – les. Tam se anchází menší stezky. Jedna z nich vede přes starý most právě ke kempu.
Myslím, že je to ideální místo a aktivita pro celou rodinu – voda, teplo, pro dospělé pivo, co víc si přát.
Nezbývá, než říct:
Hurá na výlet!
Rychlá orientace v obsahu stránky
PMCstudio.cz
❤ by PMCstudio
Cookie name | Active |
---|