Staňte se svou lepší verzí!
Abychom se tomuto tématu mohli věnovat správně, musíme si definovat, co to je. Manipulací se v psychologii rozumí ovlivnění jiné osoby, či jejího názoru na určitou věc pro svůj osobní zisk, ať už je jakýkoli.
Pokud například nechcete, aby kamarádka něco udělala, jste schopni se sami přiklonit právě k manipulaci za využití toho, že danou osobu známe a víme, na co bude reagovat pozitivně, či negativně.
Nechápejte to špatně, ale manipulace je s námi na každém kroku. Firmy využívají nejrůznější barvy a fonty, které s námi manipulují na podobném principu. (viz článek psychologie barev).
Většina lidí k manipulaci přistupuje neopatrně. Nikdo si neuvědomuje jaké mohou být následky. Lidé se po odhalení mohou uzavřít sami do sebe. Vybudovat opětovně důvěru není jednoduchý proces.
Proto tento článek berte jako rozšíření své perspektivy. Možná jako prevenci – budete vědět, jak poznat manipulátora ve svém okolí.
Teď už pojďme ke konkrétním příkladům.
Jak k nim přistupovat?
My, lidé, jsme samozřejmě stvoření, kteří se bojí určitých rizik. Obecně se bojíme nenaplnění našeho potenciálu, či jiných vnitřních potřeb.
Právě v oblasti manipulace se s touto základní emocí hraje nejvíce. Možná se slabě dotýkám až konspiračních teorií, ale každá politická kampaň si hraje, jak se strachem (témata inflace, imigrace, daní, atd.) tak vedlejší kapitolou: Nadějí.
Strach, který se nám totiž připomene, v nás budí potřebu konat a řešit danou problematiku. To je manipulační prostředek číslo jedna.
A každý z nás se něčeho bojí, tudíž s každým se dá manipulovat do určité míry. Někdo zachází až tak daleko, že vyhrožuje, což je vyšší úroveň manipulace – očividná a více nepříjemná. Nutí nás ještě více konat ve prospěch určité osoby.
A po celou dobu historie se střídá fáze strachu a naděje.
„Naděje na lepší zítřek.“ To je výrok, který mluví sám za sebe. Pokud totiž vyvolání strachu nefunguje, vzbudí se v lidech jakási rebelie, která již několikrát v historii vedla k revolucím.
Proto je zde naděje, která je pro lidi v extrémních podmínkách silnější než strach. Možnost lepších časů je velmi silná esence života.
Každá investiční společnost vás bude lákat na lepší budoucnost z hlediska peněz (viz článek Psychologie a peníze). A samozřejmě to může být pravda, ale jde o manipulaci, protože každý se chceme mít dobře.
To samé platí právě o zmiňovaných politických kampaních, kdy se slibuje zvýšení příjmů určitým skupinám, či navýšení důchodů. Může to být pravda, ale jde o manipulaci s cílovou skupinou.
Toto jsou, řekl bych, dva základní principy manipulace obecně. Konkrétní metody jsou samozřejmě jiné.
Komunikační zlato i suť!
Rétorika se jinak nazývá řečnictví. Jde o dopravu informace za pomoci komunikace (viz článek Komunikace). Jedná se o jednu z nejstarších jazykových disciplín. Sami každodenně s někým mluvíte a sdílíte.
V oblasti manipulace se dá komunikací manipulovat nejjednodušším způsobem. Je to z toho důvodu, že jazyk je pro nás přirozená věc. Dejme tomu, že je pro nás tradicí. A za použití správných slov, či frází se člověku dostanete do hlavy lehce.
Na toto téma existuje velké množství odborné literatury. Sám jsem pár z nich přečetl a všechny metody se právě shodují v používání strachu a naděje.
Jako jeden z příkladů si můžeme uvést metodu sendviče. Chcete někomu oznámit něco špatného, co by člověka mohlo přivést k negativním reakcím.
Proto této osobě špatnou informaci zabalíte do dvou dobrých. Nejdříve třeba zalichotíte, poté přidáte špatnou zprávu, kterou chcete předat od počátku a nakonec přidáte další pozitivní zprávu jakéhokoli rázu.
Té dané osobě potom bude až blbé na vás řvát, protože jste jim podvědomě sdělili víc dobrého než špatného.
Na závěr si můžeme shrnout pár typů, jak poznat manipulátora ve svém okolí.
Manipulátoři jsou většinu stále ve středu pozornosti a málokdy udělají něco pro druhé. Hraničí to s narcisismem. Z každé situace chtějí něco vytěžit, ať už emocionálně, či materiálně.
Většina z těchto lidí neumí obecně naslouchat, to souvisí se sebestředností, kterou jsem již zmiňoval o odstavec výše.
Tyto osoby se velmi často odvolávají na obecné normy. Prezentují se jako ti, kteří je zosobňují.
Bránit se můžete jednoduše. Pokud víte, že někdo ve vašem okolí rád manipuluje, prostě mu nedávejte přístup k informacím, které by časem mohl využít. Není žádným studem si dělat klidně i nějaké poznámky o této osobě. Proč? Protože my lidé se pohybujeme v často opakovaných vzorcích. Časem budete vědět, o co dané osobě jde, přestože teprve začala mluvit.
Na závěr
Samozřejmě je lákavé se po naučení těchto metod stát jednou z těchto osob a těžit. Proč to ale nedělat? Jednoduše tím někomu ublížíte. A jak jsem již psal na začátku tohoto článku, takový člověk se dlouho regeneruje. Lidská psychika je svým způsobem křehká. Sami máte možná trauma z minulosti, a proto víte, o čem mluvím. Ale je určitě užitečné takové osoby v okolí poznat.
Rychlá orientace v obsahu stránky
PMCstudio.cz
❤ by PMCstudio
Cookie name | Active |
---|