Hrad Potštejn se nachází ve východních Čechách, konkrétně v okrese Rychnov nad Kněžnou. Tato oblast je známá nejedním historickým monumentem, ale v tomto článku se budeme věnovat této zřícenině.
Nejdříve se musíme podrobněji podívat na historii, abychom si rozšířili perspektivu tehdejší doby.
Tento hrad je oproti ostatním poměrně starší. Byl vystavěný v souvislosti kolonizace roku Divoké Orlice západočeským rodem Drslaviců, kteří jej zřejmě postavili na konci 13. století.
Zakladatelem byl tedy Půta z rodu Drslaviců. Po něm je hrad Potštejn pojmenovaný. Literatura uvádí rozmezí založení v letech 1270 až 1287.
V roce 1312 se stal majitelem jeho syn Mikuláš z Potštejna. Ten měl spor s patricijskou rodinou Prošů. V následujících letech patřil k odpůrcům Lucemburků v Čechách. Stal se dokonce loupeživým rytířem.
V roce 1339 byl hrad Potštejn v obležení. To vedl markrabě Karel, který hrad dobyl, zabrala a rozbořil.
Sám Mikuláš z Potštejna při obléhání údajně zemřel. Jeho synové však majetek kromě hradu Potštejn obdrželi zpět do svého vlastnictví za pomoci krále Jana v roce 1341. Rod Půticů se uchýlil na nedaleký Velešov.
Do jejich rukou se však o pár let později hrad dostal. A sám Karel IV. ho od nich v roce 1356 odkoupil. Přistoupil k obnově hradu. Chtěl z něj udělat královské centrum potštejnského panství. V roce 1371 hrad Potštejn zastavil Karel IV. opolskému knížeti Bolkovi.
V roce 1396 přešel hrad Potštejn do majetku Jindřichovi Lacembokovi z Chlumu. O další dva roky později markraběti Prokopovi. Hrad byl neúspěšně oblehaný vojsky panské jednoty v roce 1399. Tato jednota vystoupila proti králi Václavu IV. Ten postoupil hrad své manželce Žofii v roce 141.
Nezvyklé je, že ve stejné době jako hrad Potštejn obdržela manželka Žofie, udělil jej zároveň do zástavy Hynkovi Krušinovi z Lichtenberka.
Hrad Potštejn se nachází v Královehradeckém kraji. Jak jsem již zmiňoval leží v okrese Rychnov nad Kněžnou.
Východní Čechy jsou nádherné místo. Nachází se zde například hrad Kost.
Teď společně dokončíme průzkum historie.
Poslední majitel rodu Zárubů z Hustířan prodal hrad Potštejn v roce 1746 Janu Ludvíkovi Harbuvalovi Chamaré. Ten nechal ve stejnojmenném městě vybudovat nový zámek. Tento nový rod Potštejn změnil po vizuální stránce. V obvodu vznikly tzv. sakrální stavby, ale zároveň došlo k větším poškozením následkem hledání tzv. Potštejnského pokladu.
Na konci 19. století se hrad Potštejn stal oblíbeným místem pro návštěvníky z více vzdálených zákoutí české země. Zabezpečovací práce započaly až ve 30. letech 20. století, kdy hradní areál získal Klub československých turistů.
Jako většina hradů a zámků byl hrad Potštejn v roce 1945 zkonfiskován. Přešel tedy do majetku České obce sokolské a poté státních lesů.
Opravy byly velmi složité a nákladné. Proto k nim došlo ve větším měřítku až v roce 1976.
Po roce 1989 padl hrad Potštejn do vlastnictví obce, která ho v roce 1994 zpřístupnila veřejnosti.
V dnešní době se o areál hradu stará skupina místních seniorů zvaná Dědkostav (jak komické).
Pokud jste se dočetli až sem, určitě vás zajímá tzv. Pověst o pokladu.
Ta pochází z dob založení hrad Potštejn. Právě Mikuláš z Potštejna měl v areálu ukrýt majetek lidí, které oloupil. Možná je to pravda, možná ne, ale svým způsobem dává smysl, že by ho nikdo nenašel. Hned ve 14. století došlo přeci k přestavbě a opravám Karlem IV., který mohl nevědomky ukrýt tento poklad ještě hlouběji do útrob stavby.
Doufejme, že zde je a jednou se pověst stane skutečností.
Teď se podíváme na okolní místa pro zpestření výletu.
Je skoro až smutným faktem, že hrad Potštejn se stal zříceninou při svém zrodu, což ho dělá originálním. Není to nic, čím by se chtěl sám hrad chlubit, ale máme, co máme.
Z gotické stavby se stala moderní zřícenina, která se však nese příběhy panovníků. To určitě stojí za vaši pozornost.
Pojďme se tedy vrhnout na okolní místa!
V okolí se nachází mnoho zajímavých míst, která jsou s hradem Potštejn spojená.
Prvním z nich je již zmiňovaný Velešov. Jedná se o zříceninu hradu. Je vložená do příjemné přírodní scenérie. Dva za cenu jednoho výletu – tomu říkám výhodné.
Se svými dětmi si do této oblasti můžete naplánovat kempování v přírodě. Nachází se zde totiž tzv. Vochtánka Potštejn. Je ve vzdálenosti necelých dvou kilometrů od hradu Poštejn, v okolí Velešova.
Pouhé čtyři kilometry od zříceniny se nachází Muzeum krajky Vamberk. Toto místo je vhodné pro lidi z oboru textilu a módy.
Dalším zámkem v okolí jsou Doudledy nad Orlicí. Je pouhých pět kilometrů od Potštejnu.
Pokud vám nevadí více vzdálená místa a chcete si opravdu užít zámky a hrady, jsou zde: Nový zámek Kostelec nad Orlicí a Litice nad Orlicí, které jsou necelých deset kilometrů od původní lokace vašeho výletu.
Neváhejte vzít batoh, sami sebe, či celou rodinu a užijte si historický výlet. Hurá na výlet!
Rychlá orientace v obsahu stránky
PMCstudio.cz
❤ by PMCstudio
Cookie name | Active |
---|