Hrad Seeberg se nachází ve východních Čechách, v okresu Cheb.
Jedná se o další starší stavbu, která stojí na půdách naší republiky. V tomto článku si rozebereme jeho historii, podíváme se na další zajímavosti a místa v okolí, která můžete s výletem spojit.
Pojďme bez váhání na to!
Počátky hradu Seeberg sahají pravděpodobně do začátku 13. století. Po svém postavení sloužil jako sídlo některého z chebských ministeriálů.
První písemná zmínka však pochází ze 14. století, konkrétně z roku 1322. V této době se stal hrad součástí majetku Jana Lucemburského. Tomu tuto stavbu zastavili Chebští. Samotný Seeberg totiž patřil městu Cheb do roku 1434.
Poté ho císař Zikmund Lucemburský daroval Kašparu Šlikovi. Ten neměl dostatek financí na údržbu hradu, a proto hrad Seeberg velmi zpustl.
Ve velmi špatném stavu ho tedy odkoupil radní z Chebu v roce 1461. Je to ironické – téměř nový hrad v dezolátním stavu, ale taková holt byla doba.
Dalšími majiteli se po smrti radního stali bratři z Neuberga: Konrád a Jošt. Hrad Seeberg byl poškozený během dvouleté války Neubergů s Jorgem z Zedtwitz. Protivník obýval nedaleký hrad Liebenstein (Libá).
V roce 1648 hrad dobyli Švédové. Ti jej vykradli, vypálili a to vše pod vedením generála Koningsmarka. V této době byl majitelem hradu Vít Dětřich ze Steinheimu, který ho nechal opětovně opravit.
V roce 1703 se hrad Seeberg dostal znovu do vlastnictví města Cheb. Každý, kdo hrad Vlastnil neměl takové množství peněz, aby ho opravil.
Hrad Seeberg se tedy musel opravovat na etapy. Napravení škod vypálením, ničením a přirozeným stárnutím střech nebyla jednoduchá činnost. K opravám ve větším měřítku došlo tedy až ve 20. století. K tomu se dostaneme později.
Teď se podíváme na obecné informace o hradu.
Hrad Seeberg se nachází v Karlovarském kraji. Tento kraj je spíše známý svými lázeňskými městy (viz lázeňské město Karlovy Vary), až na obec Poustka, která je známá touto stavbou.
Teď dokončíme historii a podíváme se na pár zajímavostí.
Město Cheb hradilo úpravy z let 1905-1915. Bez těchto oprav by hrad Seeberg čelil úplnému zničení.
Bohužel po druhé světové válce zůstal hrad opět sám bez jakékoli pomoci. To se změnilo v 70. letech, kdy se areálu ujalo Městské muzeum ve Františkových Lázních. Hrad by bez pomoci muzea dnes nejspíš na svém místě nestál.
Až v roce 1990 se dočkala široká veřejnost otevření. V dnešní době je hrad Seeberg ve skvělém stavu. Je známou turistickou oblastí.
V roce 2007 byla zprovozněná stezka Okolí hradu Seeberg, která zahrnuje například okolní mlýn, kostel sv. Wolfganga, či Kachní rybník.
Teď se podíváme na pár zajímavostí.
První zajímavostí hradu Seeberg je fakt, že se z něj nestala zřícenina, přestože byl jeho stav po dlouhou dobu historie velmi zanedbaný. Ve většině případů (viz hrad Bezděz) došlo k tak rozšířenému chátrání, že se hrad znovu nerenovoval v plném měřítku.
Další zajímavostí je zpřístupnění sklepení hradu, které proběhlo v roce 2011. Byly sem instalované nové expozice: Goethe a jeho lásky, Chebský kat, či Karel Huss.
Od roku 2014 byla otevřená hradní restaurace a expozice Smrt Valdštejna (historie krvavé vraždy).
Jak jsem již zmínil, hrad Seeberg přežil svou smrt. Díky nákladným opravám, dotacím a hlavně úsilí města Cheb se v dnešní době můžeme kochat tímto místem a jeho expozicemi.
Poslední částí článku budou místa v okolí, která byste měli navštívit, pokud se na hrad rozhodnete podívat.
V článku jsem již zmínil hrad Libá. Ten se nachází pouhých šest kilometrů od hradu Seeberg. Určitě stojí za návštěvu. Když už hrady, tak už pořádný počet.
Poté je zde zřícenina tvrze Pomezná Zřícenina. Ta se nachází necelé čtyři kilometry od Seebergu. U tvrzí je známé, že jsou velmi staré a jejich dochování je velkou raritou. Jen si představte, kolik historických etap musely tvrze přežít.
Dalším místem je Městské muzeum Františkovy Lázně. To stojí na svém místě od roku 1912. Vzniklo tak, že místní lidé shromažďovali sbírkové předměty a z těch se poté udělaly výstavní kousky nesoucí kousek dějin v sobě. Nachází se necelých pět kilometrů od hradu Seeberg.
Pokud chcete nějakou přírodní památku, určitě doporučuji Goethovu skalku v okresu Cheb. Ta se nachází v podobné vzdálenosti jako hrad Libá.
Předposledním místem, které si uvedeme je Rozhledna Salinburg, ze které se můžete podívat na široké okolí v jiné perspektivě.
A posledním místem jsou samozřejmě Františkovy Lázně. Pokud máte o víkendu čas, užijte si příjemnou relaxaci, nějakou tu masáž a přírodu. O tomto místě se dočtete více v našem článku zde.
Neváhejte a vydejte se při volné chvíli na hrad Seeberg a jeho okolí. Hurá na výlet!
Rychlá orientace v obsahu stránky
PMCstudio.cz
❤ by PMCstudio
Cookie name | Active |
---|